Niezależnie od rodzaju dolegliwości bólowej najważniejsze jest dokładne badanie lekarskie, połączone ze szczegółowym wywiadem. Dzięki temu dostosowujemy metody, leki i plan leczenia bólu. Wielokrotnie oprócz wypisania recept musimy wesprzeć się fizjoterapią lub wykonaniem blokady.
Co leczymy:
Migrena
To jednostronny, bardzo silny , trwający od 4 – 72 godzin ból głowy. Jest to dolegliwość o podłożu genetycznym. Nasila się pod wpływem emocji lub wysiłku fizycznego. Dotyczy aż ok. 25% kobiet w wieku średnim. Napadom towarzyszy nadwrażliwość na światło, dźwięk i zapachy.
Leczenie prowadzimy:
Ból neuropatyczny
To rodzaj bólu przewlekłego opisywany jako piekący, palący, o rozlanym charakterze. Jest trudny to leczenia i nie reaguje na większość leków przeciwbólowych. Terapia wymaga ścisłej współpracy lekarz – pacjent, dopasowania leków z różnych grup i kontroli stanu chorego w trakcie leczenia.
Bóle mięśniowo – stawowe
To częsty objaw wielu chorób. Jest to najczęściej występująca dolegliwość u osób starszych oraz ludzi pracujących ciężko fizycznie. Dotyczy również sportowców. Leczymy ten rodzaj bólu lekami oraz blokadami. Wielokrotnie zalecamy rehabilitację i fizykoterapię. Do najczęściej spotykanych bólów mięśniowo – stawowych należy:
Ból w chorobie nowotworowej
Leczenie bólu w chorobie nowotworowej ma na celu poprawę jakości życia chorego. Pacjent nie powinien tracić niezbędnej siły na walkę z bólem. Siły witalne powinny być wykorzystywane w walce z chorobą. Przy leczeniu bólu w chorobie nowotworowej stosujemy leki opioidowe, niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), kanabinoidy oraz leki adjuwantowe.